Det bara fortsätter det tråkiga vädret.
Blåst, ja kulingvarning, regnskurar och så kallt på det. Bättre kunde det vara. Det är bara att gilla läget. Vi har trots vädret riktigt mysigt ombord. Vi äter och dricker gott, slappar och gosar med Sigge som får mycket uppmärksamhet nu.
Efter Fågelhararna i onsdags natt for vi långt in i landet till Axmar By på torsdags morgon. Mycket lugnare i den hårda blåsten och bättre att gå med Sigge då vi låg förtöjda långsides kajen, med andra ord så slapp vi ta jollen iland vid Sigges kissrunda. Natten var betydligt lugnare då Disa låg lugnt och fint förtöjd.
Fredagen blev fortsättning med blåst och nu även regn. När eftermiddagen kom sa vi att vi kastar loss och ger oss ut i den gungande sjön, sagt och gjort. Visst rullade det duktigt men med mesanseglet hissat gick det riktigt bra då det stadgade upp fint. Vi anlände till Granskär utanför Gävle vid halv sex-tiden. Bara några få båtar här, vi ligger ensamma vid vår brygga.
Nu verkar det som vädret blir bättre och vinden mojnar.... härligt! Morgondagen blir det överfart på Gävlebukten och Öregrundsgrepen. Vi hoppas på sol och måttliga vindar.
Vi höres snart igen.....
/SKIPPER
Trödjehällans fyr som vi passerade
På väg i regnvädret